31.08.2012
Kontrakt ma wartość 332,9 mln złotych netto.
Budimex jako lider (50,4 proc. udziałów) zrealizuje inwestycję w konsorcjum z firmami Keppel Seghers Belgium N.V i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares SA.
Spalarnia powstanie przy ul. Andersa w Białymstoku. Dzięki inwestycji z ponad 90 do ok. 12 proc. spadnie ilość odpadów komunalnych, które trafiają na gminne wysypisko w Hryniewiczach. Rocznie nowa spalarnia będzie utylizować ok. 120 tys. ton odpadów. Dodatkowo ze spalania śmieci będzie wytwarzana energia elektryczna oraz energia cieplna.
– Zwycięskie konsorcjum zdobyło przewagę nad konkurencją dzięki zaproponowaniu lepszych rozwiązań technicznych (w szczególności osiągnięcia największej mocy produkowanej energii elektrycznej), zagwarantowaniu niskich emisji szkodliwych substancji do atmosfery (zwłaszcza tlenków azotu i dwutlenku siarki) i najniższych kosztów eksploatacyjnych – powiedział Janusz Marek Szymczukiewicz, prezes PUHP „LECH”.
– Cieszę się, że realizację tej inwestycji rozpoczynamy w tak mocnym składzie, wspólnie z renomowanymi i doświadczonymi partnerami. Wierzę, że dzięki dobrej współpracy z inwestorem, która ma ogromne znaczenie w realizacji tak złożonych inwestycji, zakończymy tę budowę z sukcesem – powiedział Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.
Prace projektowe rozpoczną się wkrótce po podpisaniu umowy, prace budowlane – w 2013 roku.
Zakres prac budowlanych obejmuje zagospodarowanie terenu (budynek administracyjno-biurowy, drogi, parkingi, place, sieci, ogrodzenia) oraz budowę jednej kompletnej linii termicznego przekształcania odpadów komunalnych, która składa się z:
– segmentu przyjęcia i tymczasowego magazynowania dostarczonych odpadów komunalnych,
– segmentów termicznego przekształcania odpadów poprzez spalanie i odzysku energii ze spalanych odpadów,
– segmentu przetwarzania odzyskanej energii i wyprowadzania do sieci w postaci energii cieplnej i elektrycznej,
– segmentu oczyszczania spalin,
– segmentu przetwarzania żużli wraz z odzyskiem metali żelaznych i nieżelaznych,
– segmentu stabilizowania i zestalania popiołów i stałych pozostałości z oczyszczania spalin.
Do obowiązków wykonawcy należy także przeprowadzenie prób końcowych i eksploatacyjnych oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie spalarni.
Termin zakończenia prac zaplanowano na koniec grudnia 2015 roku.
Kontakt:
Krzysztof Kozioł
Rzecznik Prasowy
dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej
Budimex SA
tel. (22) 62 36 112, fax: (22) 62 36 014
kom. 0 605 557 101
krzysztof.koziol@budimex.pl
Budimex istnieje od ponad 40 lat, a jego realizacje można spotkać w kilkudziesięciu krajach na trzech kontynentach. Obecnie jako przedsiębiorstwo infrastrukturalno – usługowe Budimex koncentruje się na rynku polskim. Jako generalny wykonawca firma działa w sektorach infrastruktury: drogowej, kolejowej, lotniskowej; budownictwa kubaturowego, energetycznego, przemysłowego i ekologicznego. Firma stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami.
Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. Budimex SA zatrudnia ponad 4 tys. osób i osiąga roczne przychody wartości 5 mld złotych. Do Grupy Budimex należą: Budimex Nieruchomości, Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury, Budimex Danwood oraz Mostostal Kraków.
Keppel Seghers jest wiodącym dostawcą usług w zakresie kompleksowych rozwiązań z dziedziny ochrony środowiska: od doradztwa, przez projektowanie, inżynierię, technologię i konstrukcję, po obsługę i konserwację obiektów. Wykorzystywane przez nią zaawansowane rozwiązania technologiczne dedykowane ochronie środowiska stosowane są m.in. w zarządzaniu odpadami stałymi, ściekami, uzdatnianiu wody, czy przetwarzaniu bioosadu.
Keppel Seghers zrealizowała ponad 100 projektów w zakresie pozyskiwania energii z odpadów (waste-to-energy, WTE) w Europie, obu Amerykach i Azji.
Jednym z największych kontraktów było zaprojektowanie i zbudowanie w Katarze Krajowego Centrum Zarządzania Odpadami Stałymi, które przyjmuje i przetwarza do 2300 ton odpadów stałych dziennie. Więcej informacji: http://www.keppelseghers.com
CESPA, firma z Grupy Ferrovial zajmuje się świadczeniem na rzecz gmin usług ochrony środowiska w zakresie zbierania odpadów, oczyszczania dróg oraz ogrodnictwa.
W ciągu 40 lat istnienia działalność firmy była stopniowo rozszerzana i obecnie obejmuje całe spektrum usług ochrony środowiska w zakresie zarządzania i oczyszczania wszystkich rodzajów odpadów. Więcej informacji: http://www.cespa.es/en